Brněnská muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který pořádá Asociace muzeí a galerií ČR za podpory MK ČR. Uskutečňuje se za finanční podpory statutárního města Brna a významným způsobem se na ní podílí Dopravní podnik města Brna, který zajišťuje bezplatnou dopravu návštěvníků do výstavních budov mimo centrum města.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně
www.kjm.cz
Otevřeno 18.00–23.00 hodin

Schrattenbachův palác (Ústřední knihovna), Kobližná 4
18.00 Slavnostní zahájení: Pohádkové nepohádky Josefa Čapka — divadelní představení pro malé diváky. Hrají Kateřina Táborská a Miroslav Táborský, člen Divadla v Dlouhé (Praha).
19.00 Vycházejí nad Brnem nové hvězdy? — prezentace práce mladých talentů. Módní show studentek ze Střední průmyslové školy textilní a Vyšší odborné školy textilní v Brně a vystoupení studentů Konzervatoře Brno.
20.30 Jak to dělají kosmonauti — všední úkony každodenního života dostávají ve vesmíru nevšední podobu. Přednáší Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.
21.30 Obladi oblada aneb kejkle a písně z RADOSTI — písně a skeče z inscenací pro dospělé diváky (Beatles, Swing, Jak to dělají andělé, atd.). Hrají, zpívají a tančí členové Divadla Radost a Adéla a Helena Peškovy — mistryně Evropy a vicemistryně světa ve stepu.
20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00 Komentované prohlídky barokního Schrattenbachova paláce — v případě pěkného počasí s malým hvězdářským překvapením.
20.00, 20.45, 21.30, 22.15 Dobrodružná optika — cca 30 minutový program ze série experimentálních show. Malý bonbónek z brněnské hvězdárny. Klamy a triky — výstava optických klamů a iluzí.

Mahenův památník, Mahenova 8
18.00 Rozverné
hudební vystoupení
18.45 Vesele i vážně s Jiřím Mahenem. Účinkují studenti literárně-dramatického oboru Konzervatoře Brno Eva Baláková a Josef Vaverka.
20.15 Ludvík Kundera: Korzár —
Scénické čtení divadelní hry v nastudování Divadla Útulek.
22.15 Filozofická úvaha Jiřího Mahena v podání herce Jana Zvoníka
Volná prohlídka stálé expozice — pracovny Jiřího Mahena.